Blog

Informacje ze świata
roślin i ogrodu

Blog

Bogate doświadczenie jakie zdobyliśmy na przestrzeni lat
jest gwarancją najwyższego poziomu świadczonych przez
nas usług i wysokiej jakości oferowanych produktów.

Rabata kwitnąca od wiosny do późnej jesieni. 

Czas wiosny to dobry okres na sadzenie roślin warto więc zastanowić się nad naszym ogrodem. Dziś przedstawiamy Państwu gotową rabatę z krzewów i bylin. Jeśli macie miejsce w swoich ogrodach  przy ogrodzeniu bądź znudziły wam się wasze żywopłotowe szpalery mamy propozycje.  
Wykonana rabata będzie zdobić ogród od wiosny aż do późnej jesieni.  Rośliny użyte w projekcie warto posadzić w miejscu słonecznym/półcienistym, wszystkie znoszą lekko kwaśną glebę.  

Rośliny użyte w projekcie : 

Lp. 

Nazwa łacińska 

Nazwa Polska 

Okres kwitnienia 

Wysokość 

1. 

Berberis thunbergii Kornik 

berberys Thunberga  Kórnik 

V 

1,5m 

2. 

Berberis thunbergii Red Rocket 

berberys Thunberga  Red Rocket 

V 

1,5m 

3. 

Euonymus fortunei Emerald Gaiety 

trzmielina Fortune’a Emerald Gaiety 

Zimozielona 

30cm 

4. 

Forsythia x intermedia Spectabilis  

forsycja okazała  

III-IV 

2,5-3m 

5. 

Hydrangea paniculata Grandiflora 

hortensja biukietowa Grandiflora 

VI-VIII 

2m 

6. 

Lavandula angustifolia Hidcote 

lawenda wąskolistna Hidcote 

VII-IX 

40 cm 

7. 

Magnolia stellata  

magnolia gwiaździsta  

IV 

2-3 m 

8. 

Perovskia Blue Spire 

perowskia Blue Spire 

VII-IX 

60cm 

9. 

Prunus serrulata Kanzan 

wiśnia piłkowana Kanzan 

V 

10m 

10. 

Spiraea japonica Goldflame 

tawuła japońska Goldflame 

VII-IX 

60 cm 

11. 

Astilbe Fanal 

tawułka Fanal 

VI-VII 

60 cm 

12. 

Cortaderia selloana Pumila 

kortaderia pampasowa Pumila 

VII-IX 

150 cm 

13. 

Heuchera Citronelle 

żurawka Citronelle 

VI-VII 

0,2-0,5 m 

14. 

Miscanthus sinensis Ferner Osten 

miskant chiński Ferner Osten 

VIII-IX 

100-200 cm 

15. 

Nepeta x faassenii Fassena 

kocimiętka Faassena Fassena 

VI-IX 

30cm 

16. 

Penisetum villosum  

rozplenica kosmata  

VIII-IX 

0,50-100cm 

17. 

Rudbeckia fulgida Goldsturm 

rudbekia lśniąca Goldsturm 

VIII-X 

60cm 

18. 

Sedum spectabile Brilliant 

rozchodnik okazały Brilliant 

IX-X 

50cm 

Projekt rabaty

Wizualizacje

Wiosna

Lato

Jesień

Zima

Inne spojrzenie na ogród !

Od czterech pokoleń moja Rodzina związana jest z ogrodnictwem, rośliny były obecne w moim życiu prywatnym oraz zawodowym odkąd pamiętam. Przy takim stażu wydawało mi się, że nie mają już przede mną tajemnic, ale zielony świat potrafi zaskoczyć .

W zupełnie nowy sposób pozwoliło mi spojrzeć na florę połączenie medycyny niekonwencjonalnej z obcowaniem z roślinami, czyli *hortiterapia. *Kluczowym wydaje się tutaj słowo „spojrzeć” ponieważ okazuje się, że genialnym doświadczeniem jest pobudzenie pozostałych zmysłów takich jak dotyk, węch czy słuch. Jak często zdarza Wam się zamknąć oczy i dotknąć liści, posłuchać szumu traw czy pogłaskać płatki kwiatów? Najczęściej robimy to bezwiednie pielęgnując czy sadząc. Natomiast dopiero świadome wyłączenie zmysłu wzroku otwiera nam drzwi do nowego świata – świata, który mogłabym nazwać

PRZYRODNICZYM MINDFULNESS

W stale pędzącym świecie, w natłoku informacji i bodźców pięknym doświadczeniem jest zatrzymanie się i bycie tu i teraz z liściem w dłoni. Brzmi dziwnie? Spróbujcie!

Efekt nie będzie natychmiastowy, nie dostaniemy tak szybko informacji zwrotnej jak z portali społecznościowych, ale zapewniam, że każdej prze bodźcowanej osobie przyniesie ukojenie i nowy rodzaj satysfakcji. Każda praca na łonie natury nas relaksuje i niepostrzeżenie wycisza. Kolejnym krokiem będzie świadome działanie. Jeśli pojawiło się pytanie jak to zrobić to postaram się pomóc drobnymi sugestiami .

Wybierz miejsce w ogrodzie lub konkretną roślinę, którą lubisz (może być w domu lub na balkonie) i zamknij oczy. Wciągnij nosem powietrze i postaraj się poczuć zapach, delikatnie dotknij poszczególnych części rośliny, opisz ją w myślach lub na głos. Przypomina Ci coś? Z czymś się kojarzy? Może przywołuje jakieś wspomnienia? Jeżeli otacza Cię większa ilość roślin zdaj się też na zmysł słuchu – słyszysz ich szum, szelest? Czy ten dźwięk sprawia Ci przyjemność? Może uspokaja? A może chcesz poczuć trawę gołymi stopami? Kiedy ostatni raz to robiłaś/eś?

Spróbuj spędzić trochę czasu na takim badaniu i odczuwaniu otaczającego Cię świata, a jestem przekonana, że doświadczysz czegoś wyjątkowego. Intencją tych zabiegów jest zatrzymanie się na chwilę, bycie TU i nigdzie indziej. Skupianie się na tych czynnościach sprawi, że Twój umysł zajmie się czymś innym niż codzienne zadania i problemy, a dzięki temu odpocznie.

I to jest kluczowe! W ten sposób zrobimy pierwszy krok w kierunku bycia myślami tu i teraz, a nie w przeszłości czy przyszłości. Takie obcowanie z naturą jest idealnym sposobem aby zwolnić i docenić chwilę, a przecież nigdy nie wiemy ile tych chwil nam zostało, więc warto je dobrzewykorzystać .

 

Powodzenia Kochani!

Ania